×

Zioła – świetlana przyszłość Polski – Anita Magowska

ziola-okladka
Zioła – świetlana przyszłość Polski
 
Historia Polskiego Komitetu Zielarskiego 1929-2009
 
 
Wydanie pierwsze
Rok wydania 2009
Oprawa twarda
Objętość 414 stron
Format 210×190 mm
Kategoria Farmacja
 
ISBN 978-83-88572-52-4


Książka wydana wspólnie z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk

Monografia nosi tytuł ZIOŁA – świetlana przyszłość Polski… będący cytatem wypowiedzi profesora Uniwersytetu Poznańskiego Jana Mariana Dobrowolskiego, którego działalność w dziedzinie uprawy, zbioru i skupu leczniczych surowców roślinnych doprowadziła do powstania w 1929 r. Polskiego Komitetu Zielarskiego, skupiającego głównie plantatorów i producentów leków roślinnych. I to właśnie dziejom Komitetu – co sygnalizuje podtytuł monografii Historia Polskiego Komitetu Zielarskiego (1929-2009)poświęcona jest praca dr hab. Anity Magowskiej.

Dominującą cechą monografii jest przedstawienie losów instytucji i osób, związanych z zielarstwem od roku 1929 aż do dnia dzisiejszego. To przedsięwzięcie niezmiernie trudne zważywszy na zróżnicowaną sytuację naszego kraju i uzależnienie opisywanych spraw od sytuacji politycznej, nie tylko gospodarczej. Autorka bardzo dobrze wywiązała się z tego trudnego zadania, umożliwiając czytelnikowi ogląd różnych etapów rozwoju zielarstwa w Polsce w miarę, jak zmieniała się sytuacja polityczna i ekonomiczna, odgrywająca w tej dziedzinie znaczącą rolę hamującą bądź sprzyjającą rozwojowi.

Książka ma charakter interdyscyplinarny, z pewnością znajdzie czytelników wśród różnych środowisk tak z dziedziny przyrodniczej, jak i humanistycznej, przede wszystkim wśród historyków nauki.

Prof. dr hab. Barbara Kuźnicka (z recenzji wydawniczej)

SPIS TREŚCI

ZUSAMMENFASSUNG

SUMMARY

  •  
  •  
  •  
  •