×

Sztuka w medycynie (monografia naukowa)

SZTUKA W MEDYCYNIE

pod redakcją

Marii Nowak

Wydanie pierwsze

Rok wydania 2021
Oprawa miękka
Objętość 190 stron
Format 170 x 240 mm
Kategoria medycyna

ISBN 978-83-66476-22-6

MONOGRAFIA NAUKOWA

Praca zbiorowa „Sztuka w medycynie” pod red. Marii Nowak przedstawia założenia teoretyczne i praktykę arteterapii w medycynie i psychologii.
Od szeregu lat problematyka ta jest intensywnie eksplorowana, a więc wybór tematu monografii trzeba uznać za słuszny. Uznanie musi budzić fakt, iż recenzowana praca jest inicjatywą i dziełem młodych ludzi.

Prof. dr hab. Anita Magowska
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
(fragment z recenzji)

 

Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka.

Słowa Alberta Einsteina stanowią wystarczający wstęp do czytanej przez Ciebie, Drogi Czytelniku, monografii. Jest to pierwsza publikacja, którą mam zaszczyt współtworzyć z wyjątkowymi ludźmi, dlatego najpierw nas przedstawię.

Autorami monografii jesteśmy my – studenci medycyny i psychologii, którzy nieświadomi przyszłości niesprzyjającej edukacji zdecydowaliśmy się rozpocząć studia w różnych regionach Polski. Oprócz nowej, pandemicznej rzeczywistości, połączyło nas także wspomniane przez wielkiego fizyka oczarowanie tajemnicą – możliwościami wykorzystania sztuki w medycynie i psychologii.

Arteterapia sięga czasów starożytnych, zatem wydawać by się mogło, że nie ma w niej już nic enigmatycznego, jednak obecne czasy cechują lepsza dostępność aparatury diagnostycznej (m.in. rezonansu magnetycznego, tomografu) oraz profesjonalnych testów psychologicznych (m.in. BAI i BDI), które naukowcy wykorzystują, aby uzasadnić, a następnie udoskonalać wykorzystanie sztuki w medycynie i psychologii.

W niniejszej publikacji opisaliśmy znaczenie artyzmu pacjentów oraz ich kontaktu ze sztuką w procesach terapeutycznych różnych schorzeń.

Maria Nowak (fragment przedmowy do monografii)

  •  
  •  
  •  
  •