Zapowiedzi

Halina Bogusz: Hospicjum – drzewo życia

hospicjum-okladka

Halina Bogusz

Hospicjum – drzewo życia

Opieka paliatywno-hospicyjna w Poznaniu
1986-2004


Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Objętość: 240 stron
Format: 170x240 mm
Kategoria: medycyna


ISBN 978-83-65275-43-1

  Przywrócenie życia umierającym – małego skrawka życia, który im pozostał – czy to nie jest właśnie zadanie hospicjum? Potem także przywrócenie życia ich rodzinom – nowego, zmienionego życia osieroconego przez śmierć, ale też życia w dniach umierania ich najbliższych. Hospicjum to zatem życie – przywracanie życia. Jego symbolem jest drzewo – wyrosłe na żyznej glebie, z maleńkiego nasienia, rośnie, kwitnąc i owocując, aby stać się drzewem twardym, dającym cień i schronienie i zachowującym w sobie ożywcze soki, które pozwalają mu ciągle na nowo odradzać się i ciągle na nowo przynosić owoc. Czy hospicjum jest drzewem życia? Trafiło na podatną glebę – społecznej gotowości i chęci działania i ukorzenione zostało w tradycjach opieki nad chorymi i umierającymi. Wyrosło i wydało wielorakie, dobre owoce, a w jego cieniu znalazł wytchnienie niejeden wędrowiec, kierujący się ku swej ostatniej drodze. Drzewo to dało także zasiew dla innych. Teraz zdrewniał już jego giętki zrazu pień, ale żyje nadal – aby przywracać życie tym, którzy zdają się już go nie mieć.
    Historia poznańskiego hospicyjnego drzewa życia, jego powstanie i pierwsze osiemnaście lat rozwoju jest tematem tej książki – będącej w przeważającej części tekstem mojej pracy doktorskiej, napisanej w Katedrze Nauk Medycznych Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Halina Bogusz
 

Edyta Kulczak – www.john

www-john

Edyta Kulczak

www.john

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka
Objętość: 52 strony
Format: 130x200 mm
Kategoria: poezja


ISBN 978-83-65275-47-9

      Zacznijmy od pytania: co przypomina najnowszy tomik Edyty Kulczak www.john?... Przypomina grę, że posłużę się tytułem jednego z wierszy poznańskiej poetki; grę w redefiniowanie „odwiecznej” kulturowo-duchowej szarady: mając jedno życie wiecznie oglądam się za siebie. Bo za sobą zazwyczaj, najczęściej, a może nawet zawsze, pozostawiamy: utracone, porzucone, zapomniane a – Nieopłakane. I nawet więcej. Oto „w tej samej chwili” ta jedyna-życiodajna chwila już… zasłania się – zaszłościami z przeszłością…
    Wskazana problematyka i język unikają w tej książce poetyckiej patosu, kiksów ironii czy banalizacji poprzez próbę wiersza sprozaizowanego opisującego globalną już codzienność, w której bliskich i najbliższych dzielą kontynenty i oceany, a łączą maile, samoloty czy sms-y. Oraz – sny… Mówi się tu też i o kuchni, o sprzątaniu i o krajobrazach Ameryki Północnej czy smaku syropu klonowego. Wszystko poetka przyrządziła we właściwych proporcjach. I ze smakiem właściwym jej poetyckim ingrediencjom.

Tadeusz Żukowski
 
   Czy można wylogować się z życia… www „przybliża oceany”, „jest demiurgiem”, ale pozawala żyć w iluzorycznym raju. Poetka szuka na dłoniach choćby „obumarłego naskórka i zapachu przez chwilę”, wysyła tradycyjne s.o.s. Znajduje perspektywę? Wierzy w „niebieski fragment niedo-tykalnej fali”, czy boi się wierzyć? Mówi: „trzeba poczekać aż przyjdzie”... Poezja­ Edyty Kulczak – intensywna i splątana – chwyta ciężar chwili. Wpisuje się w dyskurs o życiu człowieka we współczesnym hybrydowym świecie.
Ewa Kwaczeniuk-Osińska

 

Jeden z nas – Aleksandra Woźnego tajemnica powołania

jeden-z-nas_okladka

Jeden z nas

Aleksandra Woźnego tajemnica powołania


Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Objętość: 160 stron
Format: 170x240 mm
Kategoria: religia

ISBN978-83-65275-35-6

Pod koniec roku 2016 ukazała się książka zatytułowana Listy księdza Aleksandra Woźnego z Dachau. Była to pozycja, która zapoczątkowała książki monograficzne poświęcone ks. Aleksandrowi Woźnemu. Następna pozycja to Jeden z nas... – nowa książka obejmuje okres od urodzenia do wybuchu II wojny światowej z próbą przybliżenia tajemnicy powołania ks. Aleksandra. Opublikowane zostaną tu również obszerne fragmenty pamiętnika kleryka A. Woźnego spisane w latach 1929-1933 z unikalnymi (nigdzie dotąd nie publikowanymi) zdjęciami z okresu pobytu w seminarium w Gnieźnie i Poznaniu. Pomysłodawcą i osobą przygotowująca materiały do książek jest ks. dr Wojciech Mueller, postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego.