×

Ukazała się monografia naukowa – książka biograficzna o zamordowanym w 1938 r. ks. Stanisławie Streichu proboszczu podpoznańskiego Lubonia

Ks. Wojciech Mueller

SACERDOS ET HOSTIA

Ks. Stanisław Streich
– Męczennik sprawy Chrystusowej

Wydanie pierwsze

Rok wydania 2021
Oprawa twarda
Objętość 358 stron
Format 170 x 240 mm
Kategoria religia, biografie

ISBN 978-83-66476-19-6

MONOGRAFIA NAUKOWA

„Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan” (łac. Semen est sanguis christianorum, Apologeticum). Tymi słowami Tertulian, chrześcijański pisarz z przełomu II i III stulecia, wyraził przekonanie, że nawet największe prześladowania nie tylko nie spowodowały unicestwienia chrześcijaństwa, ale paradoksalnie umocniły je i przyczyniły się do jego wzrostu.
W życiu kapłana ta prawda odbija się jeszcze mocniej i przypomina inne zdanie, wyryte na belce podtrzymującej krzyż, w kaplicy dawnego Seminarium Duchownego w Poznaniu –„Kapłan i Ofiara” (łac. Sacerdos et Hostia). To właśnie w tej kaplicy alumn Stanisław Streich spędzał długie godziny na modlitwie, to w niej przygotowywał się do kapłaństwa i być może do męczeństwa. Dzisiaj po 83 latach od Jego śmierci jest kandydatem na ołtarze, którego proces beatyfikacyjny znajduje się na etapie rzymskim. W życiu Sługi Bożego Sacerdos et Hostia wypełniało się dosłownie, z dnia na dzień. Jednak On się nigdy się na to nie uskarżał, nie użalał, nigdy nie pomstował i nie groził palcem, bo wiedział, zgodnie z tym, co sam powiedział, że „wszystkim osobom duchownym, a więc i mnie będzie najtrudniej zasłużyć na miano Świętego, ponieważ my (duchowni) czyniąc dobro wypełniamy swój obowiązek – jest to więc zwykła powinność, a nie żadna zasługa. Zasługą dla nas byłby czyn heroiczny, jak to na przykład w początkach chrześcijaństwa: prześladowanie albo śmierć za wiarę”.
Mimo upływu lat zamordowanie, u stóp ołtarza, lubońskiego proboszcza, 27 lutego 1938 r. wciąż intryguje, bowiem historia Jego męczeńskiej śmierci niesie ważne przesłanie, a wartość jego świadectwa jest nieoceniona.

ks. dr Wojciech Mueller (fragment ze wstępu do monografii)

SPIS TREŚCI

RECENZJE

BIOGRAM KS. STANISŁAWA STREICHA

Książka do nabycia m.in. w Księgarni Św. Wojciecha przy Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu, w księgarni Sursum Corda przy Rynku Łazarskim w Poznaniu oraz w księgarni internetowej książki przy herbacie

  •  
  •  
  •  
  •