×

Edyta Stein a judaizm. KTO SZUKA PRAWDY, SZUKA BOGA – ks.Wojciech Mueller (monografia naukowa)

Ks. Wojciech Mueller

KTO SZUKA PRAWDY, SZUKA BOGA

Edyta Stein a judaizm

Wydanie pierwsze
Rok wydania 2021
Oprawa miękka
Objętość 126 stron
Format 120 x 200 mm
Kategoria religia

ISBN 978-83-66476-23-3

Otwórzmy się na przesłanie, jakie nam niesie ta kobieta, pełna ducha i wiedzy, ta, która zrozumiała, że szczytem wszelkiej mądrości jest wiedza krzyża, wielka córa narodu żydowskiego i wierząca chrześcijanka, wśród milionów niewinnie pomordowanych bliźnich.

Jan Paweł II  (1987)

Niniejsza publikacja stanowi próbę odczytania wpływu judaizmu na duchowość Edyty Stein, a także na jej decyzje, postawy i światopogląd. Przyjmując katolicyzm, pozostała Żydówką w podwójnym sensie: z racji pochodzenia i z racji łaski – wejścia w życie Jezusa Chrystusa. Konwersja w żadnym wypadku nie przekreśliła judaizmu, stanowiącego korzeń, z którego wyrastała i z którego przez całe życie czerpała jak ze źródła, warunkującego w bardzo dużym stopniu duchowość chrześcijańską. Błędem byłoby chcieć oddzielać jedno od drugiego. Chrzest, który przyjęła, nie oznaczał końca jej poszukiwań religijnych. Stanowił jeden z etapów drogi do świętości i prowadził do profesji zakonnej, kiedy ofiarowała swoje życie, przyjmując dobrowolnie nieuniknioną śmierć w komorze gazowej za własny naród i prawdziwy pokój.
Życie Edyty Stein to najtrudniejsza historia naszego wieku i sytuacji religijnej wielu ludzi: żydów, katolików, ateistów, poszukujących. Trudno byłoby mówić o jej męczeńskiej śmierci, gdyby za tym nie stała głęboka postawa duchowa, odzwierciedlona w świadomych decyzjach i przekonaniu, kim Edyta była i skąd się wywodziła. Była do końca wierna swojemu narodowi oraz całemu dorobkowi duchowemu swoich praojców, stając się bliską Bogu, bliską Żydom i bliską chrześcijanom.

Ks. Wojciech Mueller (fragment wprowadzenia do książki)

 

Fragment z recenzji

Ks. W. Mueller rysuje w swoim dziele – odważnie i z dużym znawstwem, wiedzą, co więcej „oszczędnymi”, acz głębokimi słowami – szkic duchowego „portretu” Edyty Stein, Żydówki i chrześcijanki jednocześnie, co więcej mniszki bosej z zakonu karmelitańskiego, zakorzenionego mocno (powtórzmy) – w swej genezie, powstaniu i rozwoju w Ziemi Świętej – Ziemi Izraela. Karmelitanka bosa, wychowana w domu żydowskim, wg tradycji i wartości kultury swoich przodków, podejmuje trud zgłębiania prawdy. Jej droga życia – od momentu narodzin, przez dzieciństwo i młodzieńczość po wiek dojrzały (kiedy powstają syntezy egzystencjalne – życiowe) ukierunkowana była ku prawdzie. Doskonale uwyraźnia to pierwsza cześć tytułu książki: Kto szuka prawdy, szuka Boga. Edyta Stein, wybitny filozof, co w przypadku niewiast było w ówczesnym czasie pewnym ewenementem, czy wręcz fenomenem (używając pojęcia szczególnie bliskiego Świętej), dokonała swojego życia w momencie męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Trud szukania prawdy, całym swoim umysłem, wolą i sercem jest rodzajem „białego męczeństwa”. W przypadku Edyty Stein męczeństwo to przypieczętowane zostało krwią. W obliczu zbliżającej się śmierci z przekonaniem mówiła o jej wymiarze ofiarniczej. Umierała za swój naród, którego tradycja i pamięć o niej ją ukształtowała.

Prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz

SPIS TREŚCI

  •  
  •  
  •  
  •