×

W stulecie urodzin św. Jana Pawła II ukazała się książka poruszająca zagadnienia rodzicielstwa duchowego – ważnego tematu podejmowanego w naukach głoszonych, najpierw przez Karola Wojtyłę, a później Jana Pawła II

Franciszka Roubo

Moralne wyzwanie

W STULECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2020
Oprawa: miękka
Objętość: 116 stron
Format: 170×240 mm
Kategoria: teologia / religia

ISBN 978-83-65275-99-8

Temat i treść książki na podstawie pracy naukowej pisanej w ramach seminarium z teologii moralnej, na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Poniższy temat został zatwierdzony poprzez otwarcie przewodu doktorskiego w 2010 r. – Rodzicielstwo duchowe moralnym wyzwaniem człowieka w nauczaniu Jana Pawła II.

Pragnienie, aby pisać na temat rodzicielstwa duchowego w kontekście zaprzyjaźnienia w znaczeniu ewangelicznym, przeżywałam od czasu zaangażowania się w problemy dzieci odrzuconych i osamotnionych. Owo pragnienie, różnie uzewnętrzniane, to dla mnie wyraz konsekwencji i wierności osobistemu powołaniu podjętemu na początku lat osiemdziesiątych oraz wielu późniejszym zadaniom społecznym. W tych wyzwaniach oraz w podjęciu decyzji o prowadzeniu rodziny zastępczej utwierdzał mnie, wspierał oraz pomagał w duchowym rozeznawaniu mój spowiednik i kierownik duchowy ks. Aleksander Woźny, obecnie sługa Boży. Po śmierci ks. A. Woźnego, nie polegając tylko na osobistym rozeznaniu, wątpliwości rodzące się podczas pisania pracy doktorskiej na temat rodzicielstwa duchowego poddawałam krytyce dziś już śp. ks. dr. Mariana Piątkowskiego. W czasie ostatniego spotkania, 6 stycznia 2011 roku otrzymałam stanowcze polecenie, aby nie ustawać w pisaniu. Mierzyłam się wówczas z krytyką wyrażaną często pytaniem: po co o tym pisać?
Odpowiadam: po to, by potwierdzić nauczaniem Kościoła powszechnego, zawartym w apostolskim nauczaniu św. Jana Pawła II, że adopcja, między innymi, jest real­nym lekarstwem na falę aborcji. Jednocześnie wspierając jej różne formy, nie przemilczając wielkiej wartości misji ewangelizacyjnej świeckich – realizowanej również przez rodzicielstwo duchowe – ratujemy dzieci przed urodzeniem i po urodzeniu.

Franciszka Roubo (fragment wprowadzenia do książki)

SPIS TREŚCI

RECENZJA

  •  
  •  
  •  
  •