×

Ukazała się nowa książka Piotra Nowaka „Współpraca partnerska Szamotuł z miastami europejskimi w latach 1989-2019”

Piotr Nowak

Współpraca partnerska Szamotuł z miastami europejskimi w latach 1989-2019

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2022
Oprawa: twarda
Objętość: 344 strony
Format: 170×240 mm
Kategoria: społeczeństwo
ISBN 978-83-66476-47-9
Wydawca: Miasto i Gmina Szamotuły
ISBN 978-83-956766-1-1

 

Idea partnerstwa miast, która dobrze sprawdziła się w powojennym procesie jednania narodów zachodnioeuropejskich, znalazła urzeczywistnienie także na gruncie polskim i odegrała ważną rolę w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy mieszkańcami poszczególnych krajów. Upadek komunizmu w Polsce w 1989 roku, a później kolejne etapy integracji zakończone przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku, dały dobre podstawy do nawiązania i realizacji współpracy partnerskiej z miastami zagranicznymi.
W 2019 roku upłynęło 30 lat od zawarcia przez Szamotuły pierwszej umowy o współpracy partnerskiej – z niemieckim miastem Gross-Gerau (1989 rok), podpisanej­ przez naczelnika Miasta i Gminy Szamotuły Jerzego Bukowskiego. Do­kument­ ten wprowadził Szamotuły w krąg czterech zaprzyjaźnionych miast: Brignoles­ we Francji, Bruneck we Włoszech, Tielt w Belgii oraz wspomnianego Gross-Gerau, które prowadziły współpracę na zasadzie partnerstwa miast od 1959 roku. Wraz z rozwojem kontaktów i zacieśnianiem relacji dwu­stronnych zawarte zostały­ kolejne umowy z wymienionymi miastami: Brignoles (1996), Bruneck (1997) i Tielt (1998). Zwieńczeniem było odnowienie umowy o współpracy z Gross-Gerau podczas Dni Europy w roku 2000. Obok grupy wymienionych miast Sza­motuły nawiązały również inne kontakty i w 1991 roku zawarły umowy także z gminami Mark w Szwecji oraz Oud en Nieuw Gastel, a później Halderberge w Holandii. Poza tymi kierunkami realizowana była również nieformalna współpraca z innymi ośrodkami europejskimi. Tu należy wymie­nić szczególnie Virrat w Finlandii, Apoldę w Niemczech, Sofię w Bulgarii czy Ontinyent w Hiszpanii. Ponadto można by wskazać wiele innych kontaktów zagranicznych, które realizowano nie tylko na poziomie władz miasta, ale także instytucji, stowarzyszeń czy poszczególnych mieszkańców gminy.
W niniejszym opracowaniu autor skupił się na działaniach w ramach umów o współpracy partnerskiej z miastami: Brignoles, Bruneck, Gross-Gerau i Tielt oraz gminami Mark i Oud en Nieuw Gastel, a później Halderberge. Publikacja jest próbą ujęcia całokształtu wielowątkowej­ współpracy, która przyniosła Szamotułom istotne korzyści w wymiarze społecznym, kulturalnym, oświatowym i gospodarczym. Imprezy typu „Dni Europy”­ były okazją do spotkań z przedstawicielami innych narodowości, zapoznawania­ się z ich kulturą, tradycjami i zwyczajami, a w dalszej perspektywie sprzyjały kształtowaniu postaw otwartości i tolerancji. Kontakty międzynarodowe były również­ zachętą dla młodzieży do nauki języków obcych, których znajomość stała się jedną z podstawowych umiejętności. To także liczne kontakty pomiędzy miesz­kańcami miast, które niejednokrotnie przerodziły się w trwałe przyjaźnie. Partnerstwo zagraniczne było ważną formą promocji miasta na arenie międzynarodowej, dzięki czemu Szamotuły stały się rozpoznawalne w wielu ośrodkach i regionach Europy.

(fragment wstępu do książki)