×

Ks. Dawid Stelmach – Interpretacja teologiczna problemu społecznego porozumienia w historii politycznej Polski lat 1980-1989

interpretacja-okla

Ks. Dawid Stelmach

Interpretacja teologiczna
problemu społecznego porozumienia
w historii politycznej Polski lat 1980-1989

Wydanie pierwsze
Rok wydania 2016
Oprawa miękka
Objętość 176 stron
Format 170 x 240 mm
Kategoria teologia, religia

praca doktorska

ISBN 978-83-65275-11-0

Rok 1989 wieńczył pewien proces niezwykle znaczący dla współczesności Polski. Kończył etap tworu jakim była Polska Ludowa i oznaczał powrót do tradycji Rzeczpospolitej. Kończył zarazem dramatyczną walkę i sprzeciw wobec poniżenia, upodlenia i zabijania ludzkich sumień i istnień.
Dla wielu komentatorów zdarzeń była to rewolucja, której rdzeniem był fenomen pojednania. Z czasem rozumienie rewolucji zaczęło przeobrażać się w pojęcie specyficznej „refolucji”, której rdzeniem była ewolucja systemu naznaczona porozumieniem.
Ks. dr Dawid Stelmach podejmuje opis, ale co najważniejsze – próbę teologicznej oceny tych zjawisk. W świetle jego analiz,  przeprowadzonych w książce, można zdiagnozować popełnione i popełniane nadal błędy na drodze do pojednania, ale także prognozować możliwości przyjęcia zdroworozsądkowych porozumień prowadzących do pojednania w imię dobra wspólnego III Rzeczypospolitej. To książka bardziej współczesna niż sugeruje tytuł.
Ks. dr Stelmach staje się umiejętnym przewodnikiem w drodze rozpoznania podziałów i ich przeciwdziałań, co ma ogromny wpływ na dzisiejszą politykę i współczesne społeczeństwo polskie.

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr