×

Centrum Uniwersytecki Park Historii Ziemi w Poznaniu

parkziemi-okladka
Centrum
Uniwersytecki Park Historii Ziemi
w Poznaniu
 
Jerzy Fedorowski
Jerzy Błoszyk
Edward Chwieduk
Janusz Czebreszuk
Honorata Korpikiewicz
Mirosław Makohonienko
Justyna Wiland-Szymańska
 
Wydanie pierwsze
Rok wydania 2011
Oprawa miękka
Objętość 60 stron
Format 230 x 230 mm
Kategoria nauki przyrodnicze
 
ISBN 978-83-62564-05-7


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pomny swojej misji edukacyjnej, kulturo­twórczej i społecznej, podjął się stworzenia dla miasta i regionu, a w istocie dla całej Polski, dzieła edukacyjno-społecznego na najwyższym osiągalnym współcześnie poziomie. Senat Uniwersytetu zatwierdził wizję i powołał ogólno-uniwersyteckie Centrum pod nazwą Uniwersytecki Park Historii Ziemi oraz przeznaczył na cele Parku duży teren na obszarze uniwersyteckiego kampusu Morasko. W 2010 roku został też formalnie powołany przez Rektora zespół, pracujący faktycznie od 2008 roku, który stworzył koncepcję parku zaprezentowaną w niniejszej broszurze.

Projekt zakłada całkowite odejście od dziewiętnastowiecznych założeń muzeów przyrodniczych, sięgając po najnowocześniejsze środki przekazu, jedynie wsparte faktografią. Co więcej, odchodzi od typowego obrazu muzeum, zamkniętego w budynku ginącym w architekturze miasta i otwiera się na plener. Wtopione w park pawilony muzealne, nawiązujące kształtem do eksponowanych w nich dziedzin wiedzy, będą stanowiły same w sobie element wystawienniczy, demonstrując na przykład znaczenie odnawialnych źródeł energii. Park otaczający pawilony posłuży edukacji poprzez odpowiednio skomponowaną roślinność i ścieżki edukacyjne. Stanie się jednak również miejscem aktywnego wypoczynku i zabaw dla dzieci, które na terenie wokół pawilonów będą mogły np. toczyć modele planet po makietach ich orbit, dokonywać odkryć archeologicznych i paleontologicznych w specjalnie przygotowanych odkrywkach.

W koncepcji Parku mieści się także oddziaływanie na otoczenie i edukacja wychodząca poza jego obszar. Odpowiednio skomponowane ścieżki dydaktyczne powiodą do rezerwatów Meteoryt Morasko i Żurawiniec, włączą też inne tereny zielone wymagające ochrony, a równocześnie atrakcyjne jako miejsca wypoczynku mieszkańców Poznania i osób przyjezdnych.

Uniwersytet jest w pełni przygotowany intelektualnie i mentalnie do realizacji tego monumentalnego dzieła, które stanie się wyróżnikiem i dumą miasta Poznania i województwa Wielkopolskiego.

Prof. dr hab. Bronisław Marciniak
Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
(ze wstępu do opracowania)